Return to Our School

Staff

Staff vacancies are advertised on Teach in Herts. Please see their website for more information: Teach in Herts website

Teaching Staff

 

Name Designation Responsibility
Mr Neil Richardson Headteacher and Senior Leadership Team Child Protection, Standards and Achievement, Attendance, ECT mentor
Miss Emma Hall Deputy Headteacher and Senior Leadership Team Literacy and Curriculum Lead
Mrs Rachel Wan Year 6 Teacher, Assistant Headteacher  and Senior Leadership Team Science,  Phase Leader and ECT mentor
Mrs Anne Bishop

Y6 Teacher

Art and Design
Mrs Danielle Pyzer Y6 Teacher Geography
Miss Rebecca Lee Year 5 Teacher MFL
Mr Mark Franklin Year 5 Teacher  
Ms Siobhan Stuart Year 4 Teacher, Assistant Headteacher and Senior Leadership Team Maths and Phase Leader
Mr Kevin Cahill Year 4 Teacher PE
Miss Amy Risley Year 3 Teacher Music (KS2)
Mrs Anila Riaz Year 3 Teacher RE
Mrs Susan Wombwell Year 2 Teacher, Deputy Headteacher and Senior Leadership Team Computing, Phonics, Phase Leader and ECT Mentor
Miss Laura Lupo Year 2 Teacher  History
Miss Tierney Dunn Year 1 Teacher  
Miss Hannah Richards Year 1 Teacher DT
Mr Andrew Barnes Reception Teacher and Senior Leadership Team EYFS Leader, Music (EYFS/KS1)
Mrs Sue Archer Reception Teacher Phonics
Ms Cathrine Pascoe Nursery Teacher PSHE
Mrs Louise Young SENDCO/Nurture Class Teacher  
Miss Cheryl Haig Y2 and PPA Cover Teacher  
Mrs Kate Huke PPA Cover Teacher Geography
Mrs Sarah Taylor Year 2 Teacher Maternity Leave

Teaching Assistants and Early Years Practitioners

Name Designation Responsibility  
Ms Simone Barbe   Year 3  
Miss Caroline Barimah   Year 2  
Mrs Donna Batten   Year 6  
Mrs Joanna Bradley   Foundation Stage  
Miss Gemma Bray   Forest School  
Miss Dolores Darling   Foundation Stage  
Mrs Colette Dawes   Year 4  
Miss Emma Gatherar   Year 6  
Mrs Esin Georgiou   Year 1  
Mrs Sylvie Godfrey   Year 4 / SEN Support  
Miss Stella Hagger   Rapid Reading in KS2  
Mrs Samantha Hurley   Year 3  
Mrs Sam Jones   Foundation Stage/Forest School  
Mrs Carole Nash HLTA SENCO Support / Teaching Assistant Leader  
Mrs Marian Nichols   Reading Support  
Miss Gemma Oakaby-Wright   Nurture Class  
Mrs Jenny Oakaby-Wright   Year 2  
Ms Sobia Parvez   Year 5  
Mrs Pat Pauley   EYFS/KS1  
Mrs Zoe Redmond   Foundation Stage  
Mrs Cara Spencer   SENCO Support  
Mrs Agnesa Szabo   Foundation Stage  
Ms Anne Thomas   Year 2  
Miss Clare Timpson   Year 6  
Ms Suzanne Vann   Year 1  
Mrs Lesley Waddingham   Year 1  
Mrs Natalie Welch   Year 3  

Administration Staff

Name Designation  
Ms Sarah Brooks Admin Assistant Part time
Mrs Sheila O’Shaughnessy School Business Manager Full time
Mrs Jo Scott Secretary Full time
Miss Gaile Villaneuva Parr Finance Administrator Full time

Site Manager

Name Designation
Mr Fred Buckland Site Manager
Miss Gemma Bray Acting Site Caretaker

Midday Supervisors

Name Designation
Ms Simone Barbe  
Miss Caroline Barimah  
Mrs Jo Bradley  
Miss Gemma Bray  
Mrs Jenifa Chowdhury  
Miss Dolores Darling KS1 Playleader
Mrs Nina Dela-Warr  
Miss Emma Gatherar  
Mrs Esin Georgiou  
Mrs Wendy Giddings  
Mrs Sylvie Godfrey  
Miss Stella Hagger KS2 Playleader
Miss Sally Hetherington  
Mrs Samantha Hurley  
Mrs Sam Jones  
Mrs Valerie Lane  
Mrs Heidi Lumley  
Ms Sobia Parvez  
Mrs Jenny Oakaby-Wright  
Mrs Kelly Redman-Clarke Senior MSA
Mrs Zoe Redmond  
Mrs Agnesa Szabo  
Ms Anne Thomas  
Miss Clare Timpson  
Mrs Lesley Waddingham  
Mrs Natalie Welch  
Mrs Kirsty Hornett Maternity Leave